Schedule

 

Instructions

  • See the daily schedules by clicking/tapping the day in the tab.
  • See more information on who is in the session by hovering/tapping the “i”-icon
  • Highlight the Tracks you are most interested in by tapping the name of the track.

 

Lunch times

  • Wednesday 1 pm – 2 pm
  • Thursday 12:15 pm -1:30 pm
  • Friday 1:30 pm – 2:30 pm

 

Make sure to also enjoy demos during lunch hour on Thursday and Friday in Hall F!

All stages
Morning Plenary
09:00 - 18:00
Organizer:
NGI Forum
Main Stage / Hall A NGI Forum
09:00 - 09:45
Presenters
Molly Schwartz
Luukas Ilves
Teemu Ropponen
Karolina Mackiewicz
Sille Sepp
Viivi Lähteenoja
Anna "Ansku" Tuomainen
Hall F MyData Opening Day Welcome
Slot 1
09:00 - 18:00
Organizer:
NGI Forum
Main Stage / Hall A NGI Forum
10:00 - 11:15
Presenters
Paul Knowles
Joss Langford
Gaston Remmers
Manreet Nijjar
Najib Rahman
Mikael Rinnetmäki
Hall F Health Workshop Part I
10:00 - 11:15
Presenters
Hanna Niemi-Hugaerts
Manon Molins
Maria Inés Leal
Nicolas Pernoud
Hall G Cities Implementing MyData
10:00 - 11:00
Presenters
Riikka Kämppi
Irene Leino
Arash Sammander
Turkka Koivu
John Havens
Organizer:
IEEE
Hall H IEEE & UNICEF Present: The Future o...
10:00 - 11:15
Presenters
Tuukka Lehtiniemi
Valentina Pavel
Minna Ruckenstein
Room 103: Think Zone by Traficom The First Data Futurathon
10:00 - 11:15
Presenters
Soheil Human
Elmar Kiesling
Room 104: Data Forest by Tilaajavastuu Roadmap to Human-Centric Digital Economy
10:00 - 11:15
Presenters
Viivi Lähteenoja
Heechul Ju
Sanae Shoda
Room 108: NTT Data room by NTT Data ALL WINS
Slot 2
09:00 - 18:00
Main Stage / Hall A NGI Forum
11:45 - 13:00
Presenters
Paul Knowles
Hall F Health Workshop Part II
11:45 - 13:00
Presenters
Herve Groleas
Hanna Niemi-Hugaerts
Sarah Medjek
Hall G Cities Roadmap for MyData
11:15 - 13:00
Presenters
John Havens
Organizer:
IEEE
Hall H IEEE & UNICEF Present: The Future o...
11:30 - 13:00
Presenters
Tuukka Lehtiniemi
Valentina Pavel
Minna Ruckenstein
Room 103: Think Zone by Traficom The First Data Futurathon Part II
11:45 - 13:00
Presenters
Antti Poikola
Dominik Deimel
Thorsten Dittmar
Sascha Gartenbach
Room 104: Data Forest by Tilaajavastuu Open Ecosystems from Germany
11:45 - 13:00
Presenters
Alessandro Carelli
Room 108: NTT Data room by NTT Data Towards a Design Thematic Group (DTG)
Slot 3
09:00 - 18:00
Main Stage / Hall A NGI Forum
14:00 - 15:45
Presenters
Markus Hautala
Steinar Skagemo
Stephen Curran
Timo Hotti
Hall F Companies Can Have Digital ID and MyData
14:00 - 15:45
Presenters
Sari Stenfors
Pasi Rautio
Virve Leino
Hall G Why My-AI?
14:00 - 15:45
Presenters
Rhianne Jones
Ian Forrester
Sander van der Waal
Max Leonard
Jasmine Cox
Aleksi Rossi
Hall H BBC & Yle presents: Public Spaces, ...
14:00 - 16:30
Presenters
Antti Poikola
Paul-Olivier Dehaye
Carole Cadwalladr
Jessikka Aro
Cecilia Álvarez Rigaudias
Kino - 13 The Great Hack Special Screening & ...
Slot 4
09:00 - 18:00
Main Stage / Hall A NGI Forum
16:15 - 17:45
Presenters
Teemu Ropponen
Jessie Chavez
John Flatley
Hall F Launching Data Portability at Scale and ...
16:15 - 17:45
Presenters
Jarmo Sareva
Marina Kaljurand
Smriti Parsheera
Bahaa Eddine Sarroukh
Charlie Martial Ngounou
Organizer:
United Nations Technology Innovation Lab (UNTIL Finland)
Hall G Age of Digital Interdependence: maximizi...
16:45 - 17:45
Presenters
Carole Cadwalladr
Paul-Olivier Dehaye
Hall H The Great Hack Workshop
17:00 - 18:00
Office Media event (invitation only)
Evening Plenary
18:00 - 19:00
Presenters
Molly Schwartz
Luukas Ilves
Imogen Heap
Sarah Medjek
Main Stage / Hall A Opening Day Ceremony
All stages
Morning Plenary
10:00 - 11:00
Presenters
Luukas Ilves
Molly Schwartz
Katryna Dow
Main Stage / Hall A Thursday Morning Plenary
08:30 - 10:00
Presenters
Tiina Härkönen
Jaana Sinipuro
Jyrki Suokas
Organizer:
Sitra
Hall H Sitra presents: New Data Economy Rainmak...
08:30 - 11:00
Office Future Internet Forum (invitation only)
Slot 1
11:30 - 12:45
Presenters
Molly Schwartz
Masahiro Hanatani
Liz Brandt
Pia Erkinheimo
Main Stage / Hall A Boosting MyData Ecosystems Locally
11:30 - 12:45
Presenters
Loretta Anania
Alberto Cottica
Zenna Fiscella
Pietro Lio
Peter Baeck
Hall B1 Collective Intelligence
11:30 - 12:45
Presenters
Marko Turpeinen
Paul Knowles
Robert Mitwicki
Hall B2 Unified Data Language
11:15 - 12:15
Presenters
Jyri Wuorisalo
Arto Holopainen
Simon Kavanagh
Hall F Ethical Resilient Smart Cities
11:15 - 12:15
Presenters
Sneha Das
Oguzhan Gencoglu
Tom Bäckström
Soheil Human
Hall G The Future of Smart Systems
11:15 - 12:15
Presenters
Riikka Kämppi
John Havens
Iain Henderson
Hall H Workshop on Kids Online: Parenting and D...
11:00 - 12:30
Office Future Internet Forum (invitation only)
Slot 2
13:30 - 14:45
Presenters
Luukas Ilves
Alessandro Mantelero
Meeri Haataja
Oguzhan Gencoglu
Nishan Chelvachandran
Main Stage / Hall A Law, Ethics, and AI
13:30 - 14:45
Presenters
Kai Kuikkaniemi
Alessandro Santi
Filippo Roberto Valeriani
Veszna Wessenauer
Jacob Eborn
Hall B1 Digital Rights and Risk Assessment
13:30 - 14:45
Presenters
Mikko Lampi
Paula Bello
Nuria Solsona Caba
Gisa Santos
Karo Kwon
Sade Heino
Anna Klemettila-Sorri
Outi Kortelainen
Hall B2 Me, Myself and Data: Exploring Future Hu...
13:30 - 14:45
Presenters
Antti Poikola
Ingrid Schneider
Anna Scott
Hall F Who Governs the Data Economy?
13:30 - 14:45
Presenters
Ren Watson
Katherine Hepworth
Georgia Bullen
Simon Kavanagh
Hall G Designing Privacy for the Individual
13:30 - 14:45
Presenters
Riikka Kämppi
John Havens
Iain Henderson
Hall H Workshop on Kids Online: Parenting and D...
13:30 - 14:45
Office Future Internet Forum (invitation only)
Slot 3
15:15 - 16:30
Presenters
Minna Mustakallio
Arathi Sethumadhavan
Clara Neppel
Anna-Mari Rusanen
Main Stage / Hall A Ethical and Inclusive AI
15:15 - 16:30
Presenters
Michael Becker
Will Abramson
Paul-Olivier Dehaye
Hall B1 Ecosystem Mapping S1: Foundation Setting
15:15 - 16:30
Presenters
Andrew Hughes
Burak Serdar
Berrin Serdar
Jan Lindquist
Richard Vibert
Stephen Curran
Hall B2 Consent in Action
15:15 - 16:30
Presenters
John Wunderlich
Valentina Pavel
Jussi Mäkinen
Shane Green
Hall F Data Ownership – Thanks, But No Th...
15:15 - 16:30
Presenters
Charlie Martial Ngounou
Roman Tomek
Thierry Emmanuel Minka Mi Nguidjoi
Jacob Eborn
Hall G Global Landscape of Legislation
15:15 - 16:30
Presenters
Esko Reinikainen
Ansgar Koene
Victoria Peuvrelle
Hall H Algorithms & Data Literacy
15:15 - 16:30
Office Future Internet Forum (invitation only)
Slot 4
17:00 - 18:15
Presenters
Luukas Ilves
Milan Andrejkovic
Noriaki Hirao
Main Stage / Hall A Data Privacy Trends and Issues – Slovaki...
17:00 - 18:15
Presenters
Michael Becker
Will Abramson
Paul-Olivier Dehaye
Hall B1 Ecosystem Mapping S2: Building the Map T...
17:00 - 18:15
Presenters
Jack Hardinges
Anna Scott
Rimma Perelmuter
Hall B2 Experiment with Data Trusts and Other Mo...
17:00 - 18:15
Presenters
Paul Knowles
Joss Langford
Nicolo Zingales
Anna Rizzo
Anamaria Vizitiu
Hall F Re-Using Health Data: Keeping Control an...
17:00 - 18:15
Presenters
Jaana Sinipuro
Olivier Dion
Matthias De Bièvre
Xavier Lefevre
Lisa LeVasseur
Hall G Portability: make it happen make it fair
17:00 - 18:15
Presenters
Griselda Casadellà
Ansgar Koene
Hall H Algorithms and Data Literacy Part 2
17:00 - 18:30
Office Future Internet Forum (invitation only)
Evening Plenary
18:30 - 19:30
Presenters
Molly Schwartz
Mikko Rusama
Joss Langford
Main Stage / Hall A Why MyData Operators Are a Good Idea
All stages
Morning Plenary
09:00 - 10:00
Presenters
Malte Beyer-Katzenberger
Alexander Stubb
Main Stage / Hall A Friday Morning Plenary: GDPR + 1 Year, W...
Slot 1
10:30 - 11:45
Presenters
Harri Honko
Arnaud Le Hors
Drummond Reed
Main Stage / Hall A SSI 101 – Saying Goodbye to Mr. Lo...
10:30 - 11:45
Presenters
Dominik Deimel
Benjamin Goering
Dixon Siu
Akio Shimono
Salman Farmanfarmaian
Hall B1 Personal Data Solutions and the Underlyi...
10:30 - 11:45
Presenters
Anna Vladimirova-Kryukova
Valentina Pavel
Jiří Hradský
Renata Vasiliauskiene
Aleksander Tsuiman
Hall B2 What Puts the GDPR up to the Test?
10:15 - 11:15
Presenters
Julian Ranger
Beatrix Reiß
Noora Lähde
Jyrki Suokas
Hall F MyData Principles: Why Companies Benefit
10:15 - 11:15
Presenters
Fredrik Lindén
Juuso Parkkinen
Javier Creus
Jan Leindals
Iiro Jokinen
Hall G Cooperative Healthcare & Research
10:15 - 11:15
Presenters
Alessandro Carelli
Laura Varisco
Estelle Hary
Hall H MyData, Chatbots & Design
Slot 2
12:15 - 13:30
Presenters
Sander van der Waal
Michael Becker
Alexandros Nousias
Main Stage / Hall A Finding Fractals in Our Data
12:15 - 13:30
Presenters
Kai Kuikkaniemi
Andre Kudra
Mick Lockwood
Ken Ebert
Henrik Biering
Hall B1 SSI in Action
12:15 - 13:30
Presenters
Gail Maunula
Christoph Fabianek
Elmar Kiesling
J Cromack
Ignasi Alcalde
Hall B2 Operationalizing GDPR Through Education
11:45 - 13:00
Presenters
Jyrki Suokas
Yuichi Ota
Takahiro Aoki
Kentaro Kurose
Shin Tanaka
Haijme Onga
Hall F Japanese Information Banks
11:45 - 13:00
Presenters
Bethany Waterhouse-Bradley
Elizabeth Nelson
Hall G Automated Decision-Making
11:45 - 13:30
Presenters
Alessandro Carelli
Laura Varisco
Estelle Hary
Hall H MyData, Chatbots & Design Part 2
13:15 - 14:30
Presenters
Antti Poikola
Christian Landgren
Room 103: Think Zone by Traficom Digitalising Labour Markets – Lunch Sess...
Slot 3
14:30 - 15:45
Presenters
Luukas Ilves
Audrey Tang
Maria Mekri
Main Stage / Hall A How Taiwan Achieves the SDGs Together
14:30 - 15:45
Presenters
Yohko Hatada
Ansgar Koene
Roel Dobbe
Hall B1 Regulatory Approaches for Guiding ICT In...
14:30 - 15:45
Presenters
Hubert Le Liepvre
Ruth Puente
Dale Leorke
Gaby Moran
Hall B2 One (Practical) Step Beyond
14:30 - 15:45
Presenters
Joss Langford
Wil Janssen
Mikko Sierla
Antti Poikola
Mikko Ristimäki
Berit Skjernaa
Mika Huhtamäki
Hall F What Is the MyData Operator? Workshop
14:30 - 15:45
Presenters
Michael Shea
Mark Lizar
Ana Beduschi
Alex Puig
Teemu Kääriäinen
Hall G SSI – First, Do No Harm
14:30 - 15:45
Presenters
Mad Ball
Petri Takala
Bo Harald
Jami Haavisto
Hall H Anticipating Personal Data in Life Event...
Slot 4
16:15 - 17:30
Presenters
Molly Schwartz
James Farrar
Maija Mattila
Main Stage / Hall A Data Rights of Platform Economy Workers
16:15 - 17:30
Presenters
Paul Knowles
J Lyn Entrikin
Hall B1 Genetic Data: Combining Benefit with Sec...
16:15 - 17:30
Presenters
Alla Morrison
Hall B2 MyData in Less-Developed Data Ecosystems
16:15 - 17:30
Presenters
Joss Langford
Wil Janssen
Mikko Sierla
Antti Poikola
Mikko Ristimäki
Hall F What Is the MyData Operator? Workshop
16:15 - 17:30
Presenters
Antti Kettunen
Markus Sabadello
Stephen Curran
Hall G DIDs Under the Hood
16:15 - 17:30
Presenters
Tuukka Lehtiniemi
Minna Saariketo
Maiju Tanninen
Heikki Heikkilä
Hall H Experiential Landscapes
Evening Plenary
17:45 - 18:45
Presenters
Molly Schwartz
Luukas Ilves
Katryna Dow
Main Stage / Hall A Friday Evening Closing Plenary

Read more about the programme here: mydata2019.org/programme